Przez certyfikację zawodu księgowego rozumie się poświadczenie, sprawdzonych w trybie egzaminów, kwalifikacji osób przygotowanych do wykonywania zawodów związanych z rachunkowością.
Certyfikacja zawodu księgowego w ramach ścieżki edukacyjnej Stowarzyszenia Księgowych w Polsce obejmuje cztery poziomy kształcenia, których zakończenie wynikiem pozytywnym stanowi podstawę potwierdzenia kwalifikacji określonego stopnia i wydania dokumentu na tytuł:
stopień I – księgowy
stopień II – specjalista ds. rachunkowości (samodzielny księgowy)
stopień III – główny księgowy
stopień IV – dyplomowany księgowy
Potwierdzenie kwalifikacji w zawodzie księgowego na poziomach I, II i III kształcenia, następuje na podstawie pozytywnych wyników egzaminów przeprowadzanych przez komisje egzaminacyjne, działające w oddziałach Okręgowych Stowarzyszenia, będących organizatorami kursów. Egzaminy na dyplomowanych księgowychprzeprowadzała będzie Główna Zawodowa Komisja Egzaminacyjna powołana przy Zarządzie Głównym Stowarzyszenia.
W ramach systemu certyfikacji zawodu księgowego powołana została przez Zarząd Główny Stowarzyszenia Księgowych w Polsce Rada Pracodawców, która spełnia funkcje opiniodawcze i doradcze na rzecz władz Stowarzyszenia w trosce o wysokie kwalifikacje osób wykonujących zawody związane z rachunkowością.
Dlaczego certyfikacja?
- Wymogi rynku związane z potrzebą wysokiej jakości sprawozdań finansowych przygotowywanych przez fachowe i wykształcone kadry księgowych.
- Wprowadzenie nowoczesnej ścieżki rozwoju zawodowego zakończonej tytułem „dyplomowany księgowy”.
- Umożliwienie potwierdzenia posiadanych kwalifikacji uznanymi na rynku certyfikatami.
- Umocnienie rangi profesji księgowego i dostosowanie do rozwiązań międzynarodowych.
Poniżej wnioski i dokumenty regulujące system certyfikacji oraz wyjaśnienia "krok po kroku" - Jak zostać Dyplomowanym Księgowym.