Szkolenie: "CIT i PIT 2020 r. ze szczególnym uwzględnieniem zagadnień tzw. „tarczy antykryzysowej” i nietypowych wydatków związanych z działalnością firmy w trakcie pandemii." - Szkolenie online
Szkolenie odbędzie się za pośrednictwem internetu przy użyciu portalu clickmeeting.pl
Udział w szkoleniu nie wymaga instalacji aplikacji. Po dokonaniu zapłaty otrzymacie Państwo na podany w zgłoszeniu adres email wiadomość z linkiem i hasłem, który pozwoli Państwu przyłączyć się do szkolenia.
Zgłoszeń należy dokonywać do dnia 17.04.2020 r.
Ogólnoświatowa pandemia skłoniła ustawodawcę do uchwalenia szeregu zmian w przepisach adresowanych do przedsiębiorców, które zawierają rozwiązania wpływające na rozliczanie podatków dochodowych w 2020 roku oraz przesuwają szereg terminów na realizację obowiązków podatkowych w trakcie roku oraz modyfikują niektóre zmiany wprowadzone już od początku 2020 roku. Nie wszystkie regulacje zostały jednak odsunięte w czasie i nie każdy podatnik może skorzystać ze wszystkich rozwiązań.
Przestoje produkcyjne oraz niemożliwość wykonania terminowo określonych świadczeń może wpływać na pojawienie się konieczności zapłaty kar i odszkodowań wywołujących określone skutki w podatkach dochodowych.
Zmodyfikowany sposób wykonywania pracy (dzielenie pracowników na grupy zmianowe, praca zdalna, wykorzystywanie sprzętu należącego do pracowników do świadczenia usług itp.) może skutkować pojawieniem się nietypowych wydatków związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą.
Poza bieżącymi zmianami związanymi z tzw. koronawirusem podatnicy muszą stosować najnowsze przepisy dotyczące tzw. białej księgi, ulgi na złe długi, podatku u źródła oraz kosztów samochodowych.
Prowadzący:
Lech Janicki- prawnik, absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego. Od 14 lat zajmuje się problematyką podatkową i prawną. Specjalizuje się w zagadnieniach z zakresu ogólnego prawa podatkowego oraz podatków bezpośrednich. Autor i współautor publikacji oraz komentarzy z zakresu prawa podatkowego oraz prawa pracy na łamach m.in. Rzeczpospolitej i Gazety Prawnej, ekspert podatkowy w mediach (m.in. TVN CNBC) oraz licznych portali branżowych, doświadczony wykładowca szkoleń z zakresu prawa podatkowego.
Program szkolenia:
- „Tarcza antykryzysowa” i jej wpływ na przepisy CIT i PIT w 2020 r.
- Deklaracje roczne z CIT i PIT – przesunięcie terminów
- Ulga na złe długi w CIT i PIT – modyfikacja przepisów dotyczących dłużników.
- Odroczenie płatności CIT i PIT w 2020 r.
- Szczególne zasady rozliczania straty podatkowej
- Odroczone składki ZUS w kosztach firmy
- Darowizny na walkę z koronawirusem – skutki podatkowe
- Podatek od przychodów z budynków – przesunięcie terminu.
- Rezygnacja z uproszczonych zaliczek w 2020 r.
- Odroczenie ważnych terminów (złożenie informacji o cenach transferowych TP-R, zgłoszenie do Centralnego Rejestru Beneficjentów Rzeczywistych)
- Pożyczki dla firm i dopłaty z BGK
- Wsparcie podatnika a pomoc de minimis
- Pozostałe zmiany w innych przepisach podatkowych (Ordynacja podatkowa)
- Kary umowne i odszkodowania w CIT, PIT i VAT – skutki podatkowe związane z ich zapłatą z uwagi na zdarzenia związane z ogólnoświatową pandemią.
- Kary umowne i odszkodowania w kosztach firmy
- możliwość odstąpienia od kar umownych za opóźnienia w realizacji zamówienia publicznego związanych z pandemią
- Dokumentowanie przyczyn będących podstawą niewykonania usług bądź niedostarczenia towarów pod kątem kosztowego rozliczenia zapłaty kar i odszkodowań.
- Wydatki na rzecz pracowników związane z wykonywaniem przez nich pracy w warunkach pandemii (skutki w CIT i PIT)
- Szczególny sposób organizacji pracy w trakcie pandemii – nietypowe wydatki.
- Praca w domu i wykorzystywanie urządzeń pracownika do wykonywania pracy (samochód, komputery, modemy, internet, oprogramowanie itp.)
- Samochód pod domem pracownika – skutki podatkowe.
- Wydatki BHP związane z ograniczeniem skutków pandemii.
- Wydatki związane z podróżami służbowymi w trakcie pandemii.
- Bieżące zagadnienia w CIT i PIT 2020 w świetle zmian podatkowych w trakcie roku:
- Biała lista podatników VAT i jej wpływ na rozliczanie kosztów uzyskania przychodów w CIT od 2020 roku – zmiany w trakcie roku (m.in. nowy termin na złożenie ZAW-NR)
- Ulga na złe długi w CIT i jej stosowanie w ramach „tarczy antykryzysowej”
- Podatek u źródła (WHT) po zmianach w 2019/2020 roku ze szczególnym uwzględnieniem zasad weryfikacji kontrahentów zagranicznych.
- Koszty uzyskania przychodów związane z użytkowaniem samochodów osobowych „w firmie” w 2019/2020 roku w świetle interpretacji podatkowych.