Mobbing i dyskryminacja - jak zapobiegać tym zjawiskom w miejscu pracy.
TERMIN I MIEJSCE SZKOLENIA
- 05 sierpnia 2024 r. od godz. 16.30 do 19.45
- Szkolenie prowadzone jest w formule on-line, (tzw. webinar). Każdy uczestnik dzień wcześniej otrzyma link z dostępem do platformy.
WYKŁADOWCA
ALDONA WIEJAK-GŁUSZKO: prawnik, specjalista ds. prawa pracy z kilkunastoletnim doświadczeniem. Ukończyła aplikację sądową. Doświadczenie zawodowe nabyła pracując jako specjalista w Państwowej Inspekcji Pracy – Okręgowym Inspektoracie Pracy w Szczecinie w latach 2008-2019, gdzie udzielała porad prawnych, przygotowywała analizę i opinie prawne z zakresu prawa pracy, zajmowała się współpracą z jednostkami administracji państwowej i partnerami społecznymi (związki zawodowe). Współpracowała z lokalnymi mediami oraz brała czynny udział akcjach promocyjno-prewencyjnych organizowanych przez PIP. Obecnie prowadzi szkolenia z zakresu prawa pracy dla pracodawców, pracowników oraz związków zawodowych.
PROGRAM
I. Zasada niedyskryminacji na każdym etapie zatrudnienia i ustania stosunku pracy.
- Jakie pytania kierować do kandydata w rozmowie kwalifikacyjnej – celowość pytań a dopuszczalność w świetle obostrzeń antydyskryminacyjnych i ochrony danych osobowych .
- Czym się różni dyskryminacja pośrednia od bezpośredniej?
- Jakie są przesłanki dyskryminacji? Otwarty katalog dyskryminacji Czy kryteria dyskryminacyjne mogą być inne niż wymienione w Kodeksie pracy?
- Jednakowe wynagrodzenie za jednakową pracę. Kiedy dopuszczalne jest różnicowanie wysokości wynagrodzenia pracowników zatrudnionych na tym samym stanowisku pracy?
- Roszczenia pracownicze w związku z dyskryminacją. Konsekwencje dla pracodawcy naruszenia zasad równego traktowania, odpowiedzialność związana z kodeksem pracy, kodeksem karnym, kodeksem cywilnym.
II. Mobbing w miejscu pracy
- Kodeksowa definicja mobbingu.
- Przejawy mobbingu
- Kto może być sprawcą, a kto ofiarą mobbingu?
- Jakie działania powinien podjąć pracodawca w przypadku zgłoszenia pracownika do pracodawcy o niezgodnym z zasadami współżycia społecznego zachowaniu innych pracowników. Kroki pracodawcy przeciwdziałające mobbingowi
- Dochodzenie od pracodawcy odszkodowania z tytułu mobbingu, nie tylko po rozwiązaniu umowy o pracę ale także w trakcie trwania stosunku pracy
- Procedura antymobbingowa i dyskryminacyjna w miejscu pracy.
- Jakie są przykładowe sytuacje, które mogą wyczerpywać znamiona mobbingu?
- Postępowanie przed sądem pracy. Do jakiego sądu należy złożyć pozew? Kogo pozwać w sprawie mobbingowej? Kto i co musi udowodnić w trakcie postępowania sądowego? Jakiej kwoty odszkodowania lub zadośćuczynienia pieniężnego może domagać się ofiara mobbingu?
- Przeciwdziałanie mobbingowi i dyskryminacji w kontekście nowych przepisów (17 grudnia 2021 r.)
- Mobbing w orzecznictwie Sądu Najwyższego – przegląd najciekawszych orzeczeń dotyczących mobbingu.
III. Molestowanie i molestowanie seksualne w miejscu pracy:
- Różnica pomiędzy molestowaniem a molestowaniem seksualnym.
- Odpowiedzialność pracodawcy za działania podwładnych.
- Jakie sytuacje mogą zostać uznane za molestowanie seksualne?
- Jakie mogą być roszczenia z tytułu molestowania seksualnego?
- Podobieństwa i różnice pomiędzy mobbingiem a dyskryminacją, nierównym traktowaniem w zatrudnieniu, molestowaniem i molestowaniem seksualnym.
OPŁATA:
- 220 zł brutto od osoby
- 200 zł brutto od osoby - cena dla członków SKwP*
Należność za udział w szkoleniu prosimy wpłacać na rachunek bankowy Oddziału Okręgowego SKwP w Suwałkach nr 14 1090 2590 0000 0001 3079 5806
Cena obejmuje:
- wykład wraz z autorskimi materiałami szkoleniowymi
- zaświadczenie o ukończeniu szkolenia.
W ramach szkolenia zapewniamy:
- udział w szkoleniu, możliwość zadawania pytań,
- materiały szkoleniowe,
- zaświadczenie o uczestnictwie w szkoleniu.
Informacje dotyczące udziału w szkoleniu:
- Warunkiem uczestnictwa w szkoleniu jest pisemne zgłoszenie (przycisk ZAPISZ SIĘ) oraz dokonanie wpłaty najpóźniej na 3 dni przed terminem szkolenia.
- Rezygnacja za udział w szkoleniu wymagana bezwzględna forma pisemna za pośrednictwem poczty mailowej najpóźniej na 3 dni przed szkoleniem.
- Realizacja szkolenia jest uzależniona od zainteresowania powyższą tematyką.
Materiały i zaświadczenie zostaną wysłane na adres mailowy uczestnika.
Serdecznie zapraszamy!