search Wiedza współpraca wsparcie od 1907
Miasto:
Suwałki
Typ:
Seminarium
Tryb:
Jednodniowy
Opłata:
330,- zł od osoby
297,- złCena dla członków SKwP z opłacona składką za dwa lata

Prowadzący:

Danuta Kubylis

 

Program:

  1. 1. Zmiany w przepisach prawa skutkujące wprowadzeniem zmian w obowiązujących regulacjach wewnętrznych jednostki , jak też obligujących do przyjęcia nowych procedur wewnętrznych. Rekomendacje KSR w zakresie ujęcia w księgach rachunkowych i sprawozdawczości zdarzeń finansowych spowodowanych COVID-19.
  2. Zmian w klasyfikacji budżetowej, które obwiązującą w 2020 roku i wchodzą w życie od 01 stycznia 2021 r.
  3. Wykazywanie w ewidencji księgowej należności i zobowiązań krótko i długoterminowych, należności spornych, przedawnionych. Ewidencja księgowa należności i zobowiązań na przełomie roku:  koszty i przychody w ujęciu memoriałowym, a kasowe wykonanie budżetu, zasada współmierności, zasada istotności.
  4. Szczególne zdarzenia podlegające ewidencji na koniec roku, skutkujące rzetelnością ksiąg rachunkowych i wiarygodnością sporządzanych sprawozdań, między innymi podlegające na tworzeniu rezerw na prawdopodobne zobowiązania, rozliczaniu międzyokresowemu kosztów, zaliczaniu operacji do przychodów przyszłych okresów.
  5. Dotacje budżetowe oraz płatności z budżetu środków europejskich.
  6. Dokonanie rozliczeń na koniec roku budżetowego: rozliczenie udzielonych i otrzymanych dotacji, rozliczenie zaliczek udzielonych pracownikom, odsetki za zwłokę, odpisy aktualizujące wartość należności, zaangażowanie wydatków, dodatkowe wynagrodzenie roczne, rozliczenie jednostki organizacyjnej z właściwym budżetem. Umorzenie i amortyzacja środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych. Rozliczenie, przekazanie zakończonych  inwestycji - występujące problemy.
  7. Rozliczenia samorządowych zakładów budżetowych na koniec roku kalendarzowego.
  8. Ewidencja wydatków nie wygasających z końcem roku budżetowego.
  9. Zasady finansowania i ewidencji księgowej nakładów inwestycyjnych, przeksięgowanie nakładów na efekty ekonomiczne, w tym znaczenie klasyfikacji rodzajowej środków trwałych. Ulepszenie środków trwałych a ich remont – konieczność stosowania właściwych pojęć. Różnice między nakładami w zakresie ulepszania środków trwałych a ich remontem w świetle orzeczeń sądów.
  10. Zwrot dochodów i wydatków w danym roku i po zakończeniu roku, potrącenia, ewidencja potrąconych kar umownych z płatności dotyczących wykonawcom robót i usług oraz kosztów komorniczych.
  11.  Urealnienie ksiąg rachunkowych na podstawie wyników inwentaryzacji. Najczęściej stwierdzane nieprawidłowości w zakresie inwentaryzacji, w tym skutkujące naruszeniem dyscypliny finansów publicznych.
  12. Sprawozdania budżetowe – szczegółowe omówienie treści ekonomicznej poszczególnych pozycji sprawozdań budżetowych i z operacji finansowych (Rb-Z i Rb- N oraz Rb-UZ, Rb-UN). Najczęściej popełniane błędy.
  13. Wykazywanie dochodów związanych z realizacją zadań z zakresu administracji rządowej oraz innych zadań zleconych w sprawozdaniu Rb-27ZZ w powiązaniu z ewidencją księgową i danymi wykazywanymi w  sprawozdaniu Rb-27S (stosowanie właściwej klasyfikacji budżetowej).
  14.  Poprawianie stwierdzonych błędów w ewidencji księgowej i sprawozdawczości oraz możliwość dokonywania ich korekty  przed zatwierdzeniem sprawozdań i po ich zatwierdzeniu

Szkolenie planowane jest w trybie zdalnym jednak w przypadku zniesienia obostrzeń epidemicznych organizator zastrzega sobie możliwość zmiany trybu na stacjonarny.

ul. Utrata 2B
16-400 Suwałki

tel.87 566 24 71
tel.87 565 33 44
fax87 565 33 44

biuro@suwalki.skwp.pl
szkolenia@suwalki.skwp.pl

Santander14 1090 2590 0000 0001 3079 5806

Oddział Okręgowy w Suwałkach SKwP od 13.11.2017 posiada Certyfikat ISO

CERTYFIKAT ISO