TERMIN I MIEJSCE SZKOLENIA
- 17 i 18 września 2025 r. godz. 9:00-15:00 (2 dni po 8 godzin)
- Szkolenie prowadzone jest w formule on-line (HYBRYDA).
- Każdy uczestnik dzień wcześniej otrzyma link z dostępem do platformy.
WYKŁADOWCA
Dorota Łabuda - absolwentka Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Kielcach na kierunku pedagogika oraz Wyższej Szkoły Przedsiębiorczości i Administracji w Lublinie - studia podyplomowe na kierunku prawo podatkowe. Biegły sądowy z zakresu podatku od towarów i usług przy Sądach Okręgowych w Kielcach i Katowicach, były wieloletni pracownik administracji podatkowej w tym wyspecjalizowanego urzędu skarbowego, posiadający ponad 29 letnie doświadczenie w zakresie prawa podatkowego (podatek od towarów i usług) i prawa proceduralnego (ordynacja podatkowa), Ma status trenera z ramienia Centrum Edukacji Zawodowej Resortu Finansów w zakresie podatku od towarów i usług oraz ordynacji podatkowej. Wieloletni wykładowca kursów i szkoleń, współpracujący między innymi oddziałami okręgowymi Stowarzyszenia Księgowych w Polsce. Wykładowca Wyższej Szkoły Administracji Publicznej w Kielcach.
CEL SZKOLENIA
Celem szkolenia jest uzyskanie przez uczestników wiedzy na temat rewolucyjnych zmian w zakresie fakturowania, polegających na wdrożeniu faktury ustrukturyzowanej czyli tzw. e-Faktury. Szkolenie obejmuje najnowsze regulacje wynikające z ustawy o obligatoryjnym KSeF.
Szkolenie podzielone jest na części bardziej teoretyczne i praktyczne. W pierwszej części omówione zostaną zasady funkcjonowania Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). Sposób nadawania i możliwej struktury uprawnień w firmie. Ta część jest wzbogacona o zasady generowania tokenów uwierzytelniających przez Aplikację Klienta udostępnioną przez Ministerstwo Finansów.
W drugiej części szkolenia omówiona zostanie szczegółowo drugi (najnowszy) wariant schemy FA (2) przedstawiającej treść e-Faktury. W tej części wykładowca omówi w szczególności, w jaki sposób firmy przeprowadzają wdrożenia KSeF oraz wystawiają, odbierają i weryfikują e-Faktury. Zostaną przekazane praktyczne wskazówki dotyczące obiegu faktur w firmie.
Przesunięcie terminu KSeF nie powinno mieć większego wpływu na same zasady działania systemu w firmach – dotyczą jakości i wydolności oprogramowania po stronie MF oraz rozwiązań technicznych.
PROGRAM
Część I.
Krajowy System e Faktur – stan prawny na 1 września 2025 r. aktualizowany w miarę nowelizacji przepisów i Krajowy System e Faktur 2.0 aktualizowany w miarę nowelizacji przepisów. Jakie zmiany przed nami?
- Co to jest faktura ustrukturyzowana, Krajowy System e-Faktur (KSeF) oraz Platforma Elektronicznego Fakturowania. Rozwiązania wprowadzone przez Ministerstwo Finansów
- Podatnik VAT czynny – jak i od kiedy korzysta z KSeF?
- Podatnik VAT zwolniony – jak i od kiedy korzysta z KSeF? Najmniejsze firmy a KSeF.
- Zasady działania Krajowego Systemu e Faktur.
- jak działa system online i offline 24
- Etapy wdrożenia KSeF w firmie: co należy ustalić, jak i kto powinien szykować się do zmian.
- audyt oprogramowania i mapowanie faktury
- wypracowanie schematu obiegu dokumentów i dostosowanie rodzajów uprawnień
- w czym systemy księgowe mogą zastąpić księgową
- Jak wykorzystać system testowy?
- Kto może korzystać z KSeF w podmiotach gospodarczych:
- rodzaje uprawnień u sprzedawcy i sposoby ich pozyskania
- struktura uprawnień w JST i jednostkach powiązanych
- rodzaje uprawnień u nabywcy i sposoby ich pozyskania
- uprawnienia dla osób i podmiotów trzecich – kto w imieniu podatnika może obsługiwać system KSeF, jak nadawać uprawnienia.
- uprawnienia zawężone – jak w firmie wykorzystać ID wewnętrzne
- jak się uwierzytelniać w systemie KSef
- co to jest token, jak go uzyskać, jakie ma funkcje i jak działa.
- co to jest certyfikat autoryzacyjny – jakie zmiany zapowiada Ministerstwo Finansów
- Jakie faktury są w obiegu po 1 stycznia 2025 r. Jakie będą po wprowadzeniu obowiązkowego KSEF. Co z paragonami z NIP nabywcy, fakturami wystawianymi przez kasy rejestrujące, fakturami dla klientów indywidualnych?
Część II.
Omówienie schemy FA(2) i FA(3) Jaka jest treść e-Faktury? Czym różnią się faktura elektroniczna od ustrukturyzowanej
- Przepisy ustawy o podatku od towarów i usług dotyczące zasad wystawiania faktur a schema FA (3)
- nagłówek e-Faktury.
- dane sprzedawcy, nabywcy.
- podmiot trzeci na fakturze. Co to jest rola?
- nowe wymogi dla daty sprzedaży.
- pola obligatoryjne/opcjonalne/ fakultatywne.
- gdzie umieścić dane dodatkowe dla swoich faktur?
- Rodzaje faktur przewidzianych w schemie FA (3) – jak je wystawić?
- standardowa faktura,
- faktura korygująca
- faktura uproszczona,,
- faktura z węższym zakresem danych (np. bilety spełniające funkcję faktury),
- faktury z kas fiskalnych,
- faktura do paragonu,
- faktura zaliczkowa, kiedy faktura „ZAL” a kiedy „ROZ”.
- faktura rozliczeniowa
- refaktura,
- faktura VAT RR,
- faktury wystawiane dla konsumentów,
3. Jakich praktycznych rozwiązań nie ma w KSeF ?
- noty korygujące;
- załączniki do faktur ??;
- anulowanie faktury;
- faktury pro-forma.
4. Węzły: „Rozliczenie”, „Płatność”, „Warunki Transakcji”.
5. Stopka e-Faktury.
Część III.
Obieg dokumentów w firmie. Kontrole biznesowe a faktura ustrukturyzowana.
- Faktura ustrukturyzowana u sprzedawcy:
- dokumentacja obrotu profesjonalnego i indywidualnego, nowy obieg dokumentów
- faktura wystawiona do paragonu
- faktura dla kontrahenta zagranicznego
- data wystawienia faktury ustrukturyzowanej a pole P 1 schemy FA (3)
- data wysyłki dokumentu do KSeF a stosowany kurs dla faktury - zmiana przepisów
- zasady wystawiania i wysyłania faktur i korygujących faktur ustrukturyzowanych: reguły i wyjątki, kontrole biznesowe przy fakturach
- obowiązek oznaczenia faktury ustrukturyzowanej kodem QR umożliwiającym dostęp do tej faktury w Krajowym Systemie e-Faktur – kiedy?
- awaria systemu , niedostępność systemu – jak się zachować
- faktura korygująca a zasady korekty podatku należnego – co nas czeka po zmianach.
- likwidacja duplikatów ?
- Faktura ustrukturyzowana u nabywcy – jak zorganizować obieg dokumentów; czy faktury na zakup przysporzą dużo więcej pracy?
- nowy obieg dokumentów – faktura widoczna tylko dla niektórych księgowych
- faktura od kontrahenta zagranicznego – co dalej?
- data otrzymania faktury ustrukturyzowanej i faktury korygującej, kontrole biznesowe przy fakturach zakupu,
- awaria systemu, niedostępność systemu – jak się zachować
- faktura korygująca a zasady korekty podatku naliczonego – co nas czeka po zmianach.
- likwidacja duplikatów ?
- faktura VAT RR po zmianie przepisów.
- nowe wymogi przy wykonywaniu komunikatów przelewu i przelewów bankowych (nr KSeF).
- Proponowana nowelizacja zasad prowadzenia i raportowania JPK_V7 – nowe pozycje
- Przechowywanie faktur ustrukturyzowanych oraz pozostałej dokumentacji podatkowej.
- Zmiany na białej liście – informacja o obowiązku wystawiania faktur ustrukturyzowanych
- Korzyści i zagrożenia przy stosowaniu e-Faktur. Zwrot w terminie 40 dni podstawowym terminem zwrotu.
- Kary pieniężne za błędy w KSeF: jakie, dla kogo, od kiedy.
WYMAGANIA SPRZĘTOWE
- komputer lub urządzenie mobilne ( telefon, tablet ) z głośnikiem oraz dostęp do Internetu,
- dla zapewnienia sprawnego przebiegu zajęć, zalecamy korzystać z najaktualniejszych wersji przeglądarki Chrome, Safari, Firefox, Opera lub Edge.
OPŁATA
- 900,00 zł brutto cena od osoby
- 810,00 zł brutto cena dla członków SKwP z opłaconą bieżącą składką
Cena obejmuje:
- wykład wraz z autorskimi materiałami szkoleniowymi
- zaświadczenie o ukończeniu zajęć, które zostanie wysłane pocztą elektroniczną na adres podany w formularzu zgłoszenia.
INFORMACJE DODATKOWE
Warunkiem uczestnictwa w zajęciach jest wypełnienie formularza zgłoszenia (poniżej „zapisz się”) oraz dokonanie wpłaty na nasze konto:
Numer konta bankowego Santander Bank:
14 1090 2590 0000 0001 3079 5806
Wpłaty należy dokonać do dnia roboczego poprzedzającego zajęcia.
Organizator zastrzega sobie prawo do odwołania zajęć z przyczyn od siebie niezależnych, jak np. w przypadku, gdy do dnia poprzedzającego realizację należność ureguluje zbyt mała ilość osób. Informacja o ewentualnym odwołaniu zajęć zostanie wysłana drogą mailową.
Odstąpienie od zajęć musi nastąpić bezwzględnie w formie pisemnej, za pośrednictwem poczty mailowej najpóźniej do godz. 12:00 dnia roboczego poprzedzającego zajęcia.
Odstąpienie w późniejszym terminie wiąże się z koniecznością pokrycia kosztów zajęć przez zgłaszającego w wysokości 100%. Nieuczestniczenie w zajęciach nie skutkuje zwrotem wpłaconej należności..
Liczba miejsc jest ograniczona i decyduje kolejność zgłoszeń.